شنبه, 07 بهمن 1396 ساعت 00:00

تفسیر سوره بقره آیه 24

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

24

پس اگر اين كار را نكرديد، كه هرگز نتوانيد كرد، از آتشى كه هيزمش مردم (گناهكار) و سنگ‏ها هستند وبراى كافران مهيّا شده، بپرهيزيد.

نكته‏ ها:

در سوره‏ ى انبياء مى‏خوانيم: إِنَّكُمْ وَ ما تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ حَصَبُ جَهَنَّمَ شما و آنچه‏ غير از خدا پرستش مى‏ كنيد (بت‏ هايتان)، هيزم دوزخيد.

بنابراين ممكن است مراد از سنگ در اين آيه، همان بت‏ هايى باشد كه مورد پرستش بوده، نه هر سنگى، تا آنان بدانند و به چشم خود ببينند كه كارى از بت‏ها ساخته نبوده و نيست. همچنين اين سنگ‏ها در قيامت، همانند چاقوى خونى همراه پرونده قاتل، سند جرم و گناه آنان است.

سؤال: با اين‏كه الفاظ اختراع بشر است، پس چگونه نمى‏تواند مثل قرآن را بياورد؟

پاسخ: حروف الفبا از بشر است، ولى نحوه تركيب وبيان مفاهيم بلند آنها، برخاسته از علم و هنر است. قرآن بر اساس علم و حكمت بى ‏پايان الهى، نزول يافته است ولى هر كتاب ديگرى، از سوى هركس كه باشد، براساس علم محدود بشر، تأليف يافته است. پس هيچگاه بشر نمى‏تواند كتابى مثل قرآن بياورد.

پيام ‏ها:

1- يقين به حقّانيت راه وهدف، يكى از اصول رهبرى است. «وَ لَنْ تَفْعَلُوا»

2- اكنون كه احساس عجز و ناتوانى كرديد، تسليم حقّ شويد. «وَ لَنْ تَفْعَلُوا فَاتَّقُوا»

3- انسان جمود و كافر، هم رديف سنگ است. «النَّاسُ وَ الْحِجارَةُ»

4- خباثت‏هاى درونى انسان گناهكار، در قيامت تجسم يافته و آتش گيرانه مى‏ شود. «وَقُودُهَا النَّاسُ»

5- كفر و لجاجت، انسان مقام جانشينى خداوند را به هيزم دوزخ تبديل مى‏كند.

«وَقُودُهَا النَّاسُ»

6- رهايى از آتش دوزخ، در گرو ايمان به قرآن و تصديق پيامبر اسلام است. «فَإِنْ لَمْ تَفْعَلُوا وَ لَنْ تَفْعَلُوا فَاتَّقُوا النَّارَ ... أُعِدَّتْ لِلْكافِرِينَ»

------------

حضرت امام سجاد (ع) فرمودند: علی ابن ابی طالب (ع) فرمودند : ای جماعت شیعه ما، از خدا پروا کنید و مبادا که هیزم آتش باشید، اگرچه شما به خدا کفر نمی ورزید اما باز از او برحذر باشید و از ستم کردن به برادر مومنتان بپرهیزید. هر مومنی به دیگر برادر مومنش که در دوستداری ما با او هم نواست ستم بورزد خداوند غل و زنجیرهایش را در آن آتش بر تن او گران سازد و او را رهایی نبخشد مگر به شفاعت ما و ما به درگاه خدای متعال شفیع او نشویم مگر پس از آن که نزد برادر مومنش او را شفاعت کنیم، اگر از او درگذشت نزد خدا شفاعتش کنیم و گرنه دیرزمانی در آتش برجای خواهد مند. تفسیر برهان ج 2 ص 234

خواندن 332 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 07 بهمن 1396 ساعت 00:30
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره قاسمیه

هیئت زنجیرزنان و شاه حسین گویان محله شتربان در تاریخ 1346 به همت جوانان این محله تاسیس شده و تاکنون به فعالیت خود در زمینه های مذهبی ادامه می دهد

ادامه مطلب

اوقات شرعی